Haci Osman Hulusi Efendi kimdir?

Hacı Osman Hulusi Efendi kimdir?

Mutasavvıf, mütefekkir, bilgin, şair (D. 1914, Darende / Malatya – Ö. 14 Haziran 1990, Darende / Malatya). Aslı adı Osman Hulusi Ateş olup, halk arasında ve çeşitli kaynaklarda yaygın olarak Osman Hulusi Efendi ve Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi olarak geçmektedir. Osman Hulûsi Efendi, aynı zamanda mutasavvıf ve şairdir.

Osman Hulusi Efendi hangi tarikat?

Ayrıcalıklı plan değişikliğinin yapıldığı Hulusi Efendi Vakfı, Nakşibendi tarikatına bağlı. Vakıf 1990’lı yıllarda Malatya Darende’de fakülte yaptırmak için halktan topladığı bağışlar ile gündeme gelmişti.

Ahmet Hulusi Hoca Kimdir?

21 Ocak 1945 tarihinde İstanbul Cerrahpaşa’da dünyaya gelen Ahmed Hulusi Akten, yazar, araştırmacı ve gazeteci kimliği ile tanınmaktadır. Birçok temel kaynaktan dini okumalar yaptığını aktaran Ahmed Hulusi, zahir ilimleri bu vesile ile tahsil etmiş ardından kendine tasavvufi bir yolu benimsediğini ifade etmiştir.

Somuncu Baba şeyhi kimdir?

“Şeyh Hâmid Hâmid’ûd-Dîn-i Veli” ilk tahsilini babası Şeyh Şemseddin Musa Kayseri’den almıştır. Bilge kişiliği olan Şeyh Hâmid-i Veli, ilim alanındaki çalışmalarını Şam, Tebriz ve Erdebil’de sürdürmüştür. Bu sebeple Şeyh Hamid-i Veli “Somuncu Baba” ve “Ekmekçi Koca” olarak da tanınmıştır.

Mustafa Ceceli hangi tarikata mensup?

“BURÇ TARİKATI” LİDERİ OLARAK TANINIYOR Mustafa Ceceli’nin “Şeyhim” diyerek kendisine paye verdiği Ahmed Hulusi, sosyetik isimlerin mensubu olduğu ‘Burç Tarikatı’nın şeyhi olarak gösteriliyor. Ancak Hulusi yaptığı açıklamada, “Ben burç tarikatı şeyhiymişim.

Ahmet Hulusi kimin damadı?

Gazeteci Fedai Erdağ: “Arkadaşına eşleri değiştirelim teklifin yapan kişi, kendisini şeyh ilan eden Ahmet Hulusi’dir. Atasay Kuyumculuk’un damadıdır ama ailesi onu reddetmiştir.

Somuncu Baba ne zaman öldü?

1412
Somuncu Baba/Date of death

Somuncu Baba aslen nereli?

1331 tarihinde Kayseri’nin Akçakaya köyünde doğmuştur. Anadolu’yu mânevi fetih için gelen Horasan erenlerinden Şemseddin Musa Kayseri’nin oğludur. Seyyid olup soyu 24. kuşaktan İslam peygamberi Muhammed’e ulaştığı iddia edilir.

Ahmet hulusinin eşi kimdir?

Cemile Hulusi
Ahmed Hulusi/Spouse

Ahmet Hulusi tarikat mı?

Ahmed Hulusi, sosyetik isimlerin mensubu olduğu ‘Burç Tarikatı’nın şeyhi olarak gösteriliyor. Ancak o yaptığı açıklamada, “Ben burç tarikatı şeyhiymişim. 40 sene evvel bir mecmuada bir muhabir burç tarikatı diye bir şey attı ortaya ona inanıyorlar. Benim işim tarikat işi değil ben şeyh değilim.

Somuncu Baba Aşkın Sırrı konusu ne?

Somuncu Baba Aşkın Sırrı, Anadolu’da Somuncu Baba adıyla tanınan büyük düşünür Şeyh Hamid-i Veli’nin sırlarla dolu hayat yolculuğunu ve İlahi Aşk’ı arama serüvenini ilgi çekici bir yol hikayesi ile anlatmaktadır. Kürşat Kızbaz yönetmenliğinde çekilen filmin başrolünde Furkan Palalı oynuyor.

Somuncu Baba sırrı nedir?

Bursa Ulucami’nin yapımı sırasında pişirdiği ekmekleri yüzlerce işçiye ikram eden Somuncu Baba’nın fırınının sırrı çözüldü. Fırının bir gözünde yanan ateşin, diğer gözdeki ekmekleri pişirdiği ancak ateş ve dumanın ekmeklere temas etmediği belirlendi.